jakie ziola na zoladek

Zioła na żołądek to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Nie ma się temu co dziwić, gdyż charakteryzują się one dużą skutecznością, a także bezpieczeństwem stosowania. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną terapię, warto dowiedzieć się tego, jakie zioła na żołądek mają szansę zadziałać. Na szczęście, w sklepach zielarskich, zarówno tych internetowych jak i stacjonarnych znajdziemy wiele interesujących ziół wspomagających funkcjonowanie tego ważnego narządu.

Zioła na żołądek – jakim gatunkom warto zaufać?

Zioła na żołądek powinny być wybierane bardzo starannie. W przeciwnym bowiem razie możemy być niezadowoleni z ich efektywności. Zawsze lepszym rozwiązaniem będą mieszanki ziołowe niż pojedyncze gatunki ziół. Dobrym pomysłem będzie stosowanie mieszanek, w których skład wchodzą zioła scharakteryzowane w poniższej tabelce:

Ziele skrzypuZiele to charakteryzuje się silnymi właściwościami wzmacniającymi ściany żołądka. Charakteryzuje go również działanie oczyszczające. Dzięki skrzypowi można się więc pozbyć zalegających w organizmie toksyn, co również pomoże żołądkowi.
Liść melisyProblemy z układem trawiennym, w tym z żołądkiem bardzo często biorą się z nerwów i nadmiernego napięcia emocjonalnego. Warto byłoby więc zainteresować się ziołami, które zawierają w swoim składzie liść melisy. Ziele cytrynowe wspomaga także zasypianie.
Liść szałwiiPoszukując zioła na żołądek, warto zwrócić uwagę także na szałwię. Ogranicza ona destrukcyjny wpływ kwasów w przypadku podrażnienia ścian żołądka. Szałwii nie można odmówić także działania przeciwzapalnego oraz przeciwbakteryjnego.
Kłącze tatarakuTatarak charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi. Nie można odmówić mu także działania przeciwbakteryjnego. Ponadto, dzięki tatarakowi można pozbyć się uciążliwego bólu w żołądku oraz refluksu.

„Zioła osłonowe na żołądek warto stosować profilaktycznie, jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek dolegliwości ze strony tego narządu. Herbatkę z ziół warto pić w szczególności po ciężkich posiłkach, a także w stresujących sytuacjach” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

ziola dobre na zoladek

Zioła na żołądek – co powinno skłonić do ich picia?

Zioła na żołądek, aby mogły być skuteczne muszą być pite z należytą regularnością. Ponadto, im wcześniej zaczniemy stosować konkretne mieszanki ziołowe, tym lepiej. Istnieją pewne objawy, które mogą świadczyć o zaburzonej pracy żołądka. Zaliczamy do nich między innymi:

  • uczucie pełności,
  • bóle,
  • odbijanie,
  • nudności,
  • wymioty,
  • skurcze.

Wyżej wymienione objawy mogą wynikać zarówno z chwilowego podrażnienia żołądka, jak i z poważniejszych schorzeń. Zioła na żołądek w żadnym razie nie powinny zastępować nam wizyty lekarskiej. Dopiero po konsultacji z doświadczonym specjalistą będzie można określić, co nam dolega. W zdecydowanej większości przypadków możliwe jest jednak stosowanie ziół wspomagających pracę żołądka.

Jeśli jednak zaistnieje konieczność stosowania leków, warto upewnić się co do tego, że zioła nie będą wchodzić z nimi w interakcje. Dobrze byłoby przestrzegać odpowiedniej częstotliwości picia ziół. Niektóre napary należy pić raz dziennie, ale inne trzeba będzie popijać dwa razy w ciągu dnia. Bardzo istotne jest więc przestrzeganie zaleceń producenta zawartych na opakowaniu danej mieszanki.

ziola oslonowe na zoladek

Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że zioła dobre na żołądek mają szansę pomóc. Należy sięgać po sprawdzone mieszanki, które będą charakteryzować się zarówno skutecznością jak i bezpieczeństwem. Aby jednak miały szansę przynieść ulgę w schorzeniach żołądkowych muszą być stosowane systematycznie. W przeciwnym razie efekty nie pojawią się. Przed zastosowaniem mieszanki ziołowej należy także zweryfikować, czy nie posiadamy alergii na któreś z ziół wchodzące w jej skład.

FAQ

1. Czy zioła na żołądek mogą być stosowane przez kobiety spodziewające się dziecka?

Wiele przedstawicielek płci pięknej, które spodziewają się dziecka cierpi na różnego rodzaju dolegliwości ze strony żołądka. Powszechne są nudności, a także wymioty czy nawet bóle. Ulgę mogą wówczas przynieść zioła. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie zioła będą bezpieczne w ciąży. Jeżeli chcemy mieć pewność, że dana mieszanka jest dozwolona, najlepiej skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

2. Jak długo powinny być stosowane zioła na żołądek?

Aby mieszanka ziołowa była skuteczna, musi być stosowana przez odpowiednio długi okres czasu. Najczęściej zaleca się stosowanie wybranej mieszanki ziół przez około miesiąc. Po upływie tego czasu warto zrobić przerwę, która powinna trwać dwa, trzy tygodnie. W razie dalszego utrzymywania się uciążliwych objawów, kurację można powtórzyć.

3. Kiedy zioła na żołądek zaczną pomagać?

Każdy, kto stosuje mieszankę ziołową na żołądek chciałby, aby zaczęła ona działać natychmiast. Tak się jednak nie stanie. Bardzo wskazana jest więc cierpliwość. Najczęściej rezultaty stosowania ziół pojawiają się po około dwóch, trzech tygodniach codziennego ich picia.

Bibliografia

  1. Kedzia B. , Holderna-Kedzia E., Możliwości wykorzystania miodu i ziół w chorobach żołądka i jelit, Herbalism, Krosno, 2018.
  2. Kołodziej G., Klasik-Ciszewska S., Profilaktyka i terapia żywieniowa w chorobie wrzodowej żołądka, Medycyna Rodzinna, Borgis, Warszawa, 2018.
  3. Wojciechowska I., Wojciechowska A., Wieszczycka K., Fitofarmakologia w leczeniu chorób żołądka, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, Kraków, 2016.