leczenie prostaty ziolami

Zioła na prostatę cieszą się sporym zainteresowaniem wśród mężczyzn. Nie ma się temu co dziwić, gdyż dzięki nim możliwe jest pokonanie lub chociaż zniwelowanie dolegliwości związanych z przerostem gruczołu krokowego. Zanim jednak sięgniemy po konkretne gatunki ziół, warto dowiedzieć się, które z nich mogą okazać się pomocne. Ponadto, zioła powinny być zawsze kupowane w sklepach zielarskich, zarówno internetowych jak i stacjonarnych. Warto unikać kupna mieszanek w supermarketach.

Zioła na prostatę – jakim gatunkom warto zaufać?

Zioła na prostatę, aby były skuteczne, muszą być wybrane bardzo starannie. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze stosowanie mieszanek ziołowych. Są one zdecydowanie skuteczniejsze niż zioła stosowane w pojedynkę. Warto zwrócić uwagę na zioła scharakteryzowane w poniższej tabelce:

Ziele wierzbownicyJest to jedno z najpopularniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych ziół dla mężczyzn. Ziele to warto stosować zapobiegawczo, jeżeli chcemy ustrzec się problemów z prostatą. W razie ich wystąpienia, wierzbownica także przyniesie ulgę.
Kłącze perzuPerz korzystnie wpływa na funkcjonowanie gruczołu krokowego. Zapobiega stanom zapalnym oraz przerostowi tego narządu.
Ziele skrzypuZiele to charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi oraz wzmacniającymi. Działa również moczopędnie.
Liść pokrzywyPokrzywa działa moczopędnie, dzięki czemu niweluje problemy z oddawaniem moczu. Charakteryzuje się również działaniem wzmacniającym gruczoł krokowy. Pokrzywa jest dość smacznym zielem, dlatego większość mężczyzn chętnie sięga po mieszanki z jej dodatkiem.
Korzeń pietruszkiDziała moczopędnie, ale także rozkurczająco. Dzięki korzeniowi pietruszki możliwe jest również łagodzenie uciążliwych obrzęków.
Znamiona kukurydzyDzięki znamionom kukurydzy możliwe jest działanie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Znamiona kukurydzy zapobiegają przerostowi gruczołu krokowego oraz sprawiają, że oddawania moczu nie jest już tak problematyczne jak wcześniej.

Zioła na prostatę, aby były skuteczne muszą być stosowane systematycznie. Niektóre napary należy pić raz dziennie, inne dwa razy w ciągu dnia. Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących dawkowania konkretnych mieszanek ziołowych– mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Zioła na prostatę – jakie objawy powinny skłonić do ich picia?

Zioła na prostatę zadziałają najlepiej, jeżeli zaczniemy pić je odpowiednio wcześnie. Warto więc zainteresować się nimi, jeżeli pojawią się takie objawy jak:

  • problemy z oddawaniem moczu,
  • słaby strumień moczu,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.
Pokrzywa to jedno z ziol dobrych na prostate

Powyższe objawy nie zawsze muszą jednak zwiastować przerost prostaty. Mogą wynikać także z innych stanów chorobowych. Warto byłoby więc zdecydować się na konsultację lekarską. Zioła na przerost gruczołu krokowego nigdy nie powinny zastępować wizyty u doświadczonego specjalisty. Czasem potrzebne jest leczenie konwencjonalne, ale w większości przypadków nadal można stosować zioła.

Aby zioła mogły skutecznie działać należy zadbać o odpowiednią technikę ich zaparzania. Warto postępować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniu danej mieszanki ziołowej. Niektóre zioła należy zalewać wyłącznie gorącą, a nie wrzącą wodą. Ponadto, warto przestrzegać odpowiedniej pory picia ziół. Niektóre mieszanki ziół na prostatę należy popijać na czczo, a inne po posiłku. Istnieją również takie zioła, które można pić zarówno na czczo jak i po posiłku.

Podsumowując, bez większych trudności można wysnuć wniosek o dużej skuteczności ziół na prostatę. Oprócz skuteczności charakteryzują się one całkiem sporym bezpieczeństwem stosowania. Warunkiem skuteczności ziół jest jednak systematyczne ich popijanie. Ponadto, przed zastosowaniem konkretnej mieszanki ziołowej trzeba sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na któryś z jej składników.

FAQ

1. Jak długo należy stosować zioła na prostatę?

Zioła na przerost gruczołu krokowego powinny być stosowane z należytą systematycznością. Aby mogły pojawić się rezultaty trzeba zdecydować się na przynajmniej miesięczną kurację. Jednorazowe wypicie mieszanki ziołowej na niewiele się bowiem zda.

2. Czy stosując zioła na prostatę trzeba robić przerwy?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych należy robić przerwy w piciu ziół. Po miesiącu picia wybranej mieszanki zaleca się zrobienie minimum dwóch, trzech tygodni przerwy. Kurację w razie potrzeby można powtarzać.

3. Kiedy zioła na prostatę zaczną działać?

Każdy mężczyzna chciałby, aby mieszanki ziół na prostatę zadziałały od razu. Niestety, tak się nie stanie. Należy więc uzbroić się w cierpliwość. Efekty stosowania mieszanek ziołowych pojawią się nie wcześniej jak po dwóch, trzech tygodniach codziennego ich stosowania. W niektórych przypadkach może się to jednak zdarzyć nieco szybciej, a w innych później.

Bibliografia

  1. Gulajski M., Zioła w leczeniu gruczołu krokowego (prostaty), Poradnik Gospodarski, Poznań, 1990.
  2. Koziorowski M., Mrozikiewicz P.M., Mscisz A., Otta H., Mikołajczak P.L., Król D., Czy Epilobium angustifolium może wspomagać leczenie i zapobiegać hormonozależnym przerostom prostaty?, Herba Polonica, Plewiska, 2006.