menopauza u kobiet

Zioła na menopauzę powodują skutecznie zminimalizowanie przykrych dolegliwości. Pomagają lepiej funkcjonować w życiu społecznym i zawodowym, ale kluczowe jest przestrzeganie zaleceń producenta. Jakie zioła na menopauzę wybrać? Jakie mają właściwości?

ZieleDziałanie
Ziele kończyny łąkowejłagodzące, nasenne
trawa cytrynowa przeciwbólowe, poprawia nastrój
liść szałwii rozkurczowe, przeciwzapalne,
liść borówki brusznicy moczopędne
liść melisy relaksujące,
ziele mięty odświeżające

Zioła na menopauzę – dlaczego warto?

Zioła na menopauzę cechują się różnorodnym zastosowaniem. Łagodzą większość nieprzyjemnych objawów, a przy tym nie mają skutków ubocznych. Powodują rozkurczanie mięśni, co zmniejsza skurcze macicy oraz uczucie napięcia. Poprawiają trawienie, przez co zmniejszają wrażenie obrzmienia i wzdęć. Zioła na menopauzę poprawiają także mikrokrążenie, ponieważ uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Ograniczają pracę gruczołów potowych. Wykazują właściwości przeciwobrzękowe.

mieszanka ziol lagodzaca objawy menopauzy
Herbs

Zioła na menopauzę – uderzenia gorąca i inne objawy

Stosując zioła na menopauzę, uderzenia gorąca mogą być naprawdę mniejsze. Oprócz tego podczas klimakterium pojawiają się także inne dolegliwości jak: nadpobudliwość, wiotczenie skóry i mięśni, choroby serca, zwiększone ryzyko osteoporozy oraz niektórych nowotworów, suchość pochwy.

Zioła na menopauzę, czyli skuteczność gotowych mieszanek

Zioła na menopauzę dostępne są w formie starannie wyselekcjonowanych mieszanek, które wpływają na zmniejszenie objawów klimakterium. W takiej mieszance mogą się znaleźć następujące zioła na menopauzę:

  • ziele kończyny łąkowej. Zmniejsza większość trudnych objawów menopauzy, w tym: uderzenia gorąca, nadmierną potliwość. Dodatkowo wspomaga zasypianie, poprawia nastrój i wspomaga koncentrację.
  • trawa cytrynowa. Wykazuje właściwości przeciwbólowe i antydepresyjne. Ma delikatne działanie moczopędne, poprawia również nastrój. Używana zewnętrznie zmniejsza ilość wydzielanego potu, działa odświeżająco.
  • liść szałwii. Jest bogatym źródłem fitoestrogenów, garbników i olejku eterycznego. Zapewniają działanie rozkurczowe i przeciwzapalne.
  • liść borówki brusznicy to także zioła na uderzenia gorąca przy menopauzie. Co więcej wykazują właściwości moczopędne i odkażają drogi moczowe. Wspierają prawidłową pracę układu pokarmowego.
  • liść melisy. Wykazuje działanie uspokajające i relaksujące, dlatego wspiera zasypianie. Poprawia jakość snu.
  • ziele mięty. Działa uspokajająco, łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Herbatki na menopauzę a przeciwwskazania

Herbatki na menopauzę znajdują szerokie zastosowanie wśród dojrzałych kobiet, które znajdują się w tym szczególnym okresie swojego życia. Wszyscy specjaliści są zgodni, że stosowanie ziół może znacząco poprawić jakość życia kobiet, ale jednocześnie nie wolno zapominać, że te naturalne produkty obarczone są również pewnymi przeciwwskazaniami. W związku z tym kurację ziołową zawsze warto konsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy jednocześnie  prowadzona jest terapia farmakologiczna. Herbatki ziołowe na menopauzę nie są wskazane dla wszystkich kobiet, dlatego należy sprawdzić wszystkie przeciwwskazania. Jednym z nich może być właśnie zażywanie określonych leków.

kobieta odczuwajaca fale goraca z powodu menopauzy

FAQ

  1. Jak często spożywać zioła na menopauzę?

Zioła na menopauzę należy zażywać zgodnie z zaleceniami producenta, które opisane są na opakowaniu. W przeciwnym razie można się narazić na wiele działań niepożądanych. Stosowanie się do nich przyczynia się natomiast do zniwelowania uciążliwych objawów menopauzy. Większość naparów można pić w ciągu dnia w ilości kilku filiżanek. Zarówno na ciepło, jak i na zimno. Przygotowane według instrukcji.

2. Czy zioła na menopauzę są w pełni bezpieczne?

Aby  zioła na menopauzę można było uznać za bezpieczne, należy podkreślić, że należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta. W związku z tym nie należy przekraczać sugerowanych dawek, co jest niestety częstym przypadkiem. Po drugie należy zweryfikować ewentualne przeciwwskazania do kuracji konkretnymi ziołami. Jeśli spełnimy oba warunki, nie ma obaw dotyczących spożywania ziół.

3. W jaki sposób działają zioła na menopauzę?

Zioła na menopauzę mają wiele właściwości, które działają na różne objawy menopauzy. Zwykle zmniejszają dolegliwości takie jak: nadpotliwość, uczucie gorąca czy rozdrażnienie. Ponadto działają uspokajająco, a także stymulują układ moczowy. Mogą również wspomagać zasypianie, wyciszać czy poprawiać nastrój.

4. Czy zioła na menopauzę mogą zastąpić leczenie?

Taką decyzję może podjąć wyłącznie lekarz. Z tego powodu stosowanie ziół należy zawsze skonsultować ze specjalistą, który zajmuje się leczeniem pacjentki. Czasami kuracja ziołowa wystarczy, by złagodzić objawy, innym razem niezbędne jest leczenie farmakologiczne, ponieważ wymaga tego stan kobiety i jej specyficzne dolegliwości. 

Bibliografia

  1. Greendale G., Lee N. P., Arriola E., The menopause, The Lancet nr 13/1999, s. 571-580.
  2. Shuster L. T., Rhodes D. J., Gostout B. S., Grossardt B. R., Rocca W. A., Premature menopause or early menopause: Long-term health consequences, Maturitas 2/2010, s. 161-166.