Zielona herbata to trunek przyrządzany z liści herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Liście zielonej herbaty są ogrzewane na parze, przez co niszczone są enzymy odpowiedzialne za ich fermentację. Następnie liście są zwijane i suszone, dzięki czemu herbata utrzymuje swój silny aromat.
Zielona herbata uważana jest przez wielu za najzdrowsze zioło, a napar z jej liści jest najstarszym napojem znanym światu. Historycznie zielona herbata sięga okresu dynastii Han. Liście zielonej herbaty były także używane jako lekarstwo w Chinach, Japonii, Tajlandii i Indiach. Stosowana była przy większości dolegliwości, tych mniej i bardziej poważnych, takich jak odkażanie ran. W teraźniejszych czasach po zieloną herbatę sięgamy tylko ze względu na jej pozytywne działanie na nasz organizm oraz samopoczucie.
Zielona herbata – właściwości
Zielona herbata posiada w sobie wiele pozytywnie działających substancji.
WITAMINY | MIKROELEMENTY | POLIFENOLE |
prowitamina A | FLUOR | KATECHINY |
B1 | WAPŃ | EPIKATECHINY |
B2 | POTAS | |
C | SÓD | |
K | CYNK | |
E | ||
PP |
Polifenole wykazują właściwości antyoksydacyjne, chronią one komórki naszego organizmu przed złym wpływem wolnych rodników.
Dodatkowo w skład związków wchodzi kofeina oraz olejki eteryczne. Czy można w takim wypadku spożywać zieloną herbatę na noc?
Pomimo kofeiny zawartej w liściach tego naparu, zielona herbata z drugiego parzenia jest wręcz zalecana na noc, uspokaja i relaksuje nasz organizm pomagając nam zasnąć.
Czy picie zielonej herbaty w ciąży jest zdrowe?
Zielona herbata w ciąży nie powinna być spożywana w dużych ilościach ze względu na obecność kofeiny, która nie wpływa pozytywnie na ciążę. Jednak ilość kofeiny w zielonej herbacie da się zmniejszyć poprzez odpowiednie jej przygotowanie.
Zielonej herbaty nie powinny także pić osoby które cierpią na wrzodową chorobę żołądka, ponieważ napar pobudza produkcję naszych soków żołądkowych. Zieloną herbatą nie należy także popijać leków, ponieważ podnosi ona ciśnienie, co może skutkować zawrotami głowy czy przyśpieszonym rytmem serca. Zielona herbata przyczynia się także do anemii, dzięki zawartym polifenelom które hamują wchłanianie przez nasz organizm żelaza z pożywienia.
Parzenie liści zielonej herbaty – jak zaparzyć zieloną herbatę?
Liści zielonej herbaty nie zalewa się wrzątkiem! A więc jak zaparzyć zieloną herbatę? Powinna to być świeża, raz gotowana woda. Duży wpływ ma czas oraz temperatura parzenia. Chińskie zielone herbaty zalewa się woda o temp. 80-85 stopni, Japońskie zalewamy wodą o temperaturze 70 stopni. W celu by herbata działała na nas pobudzająco zostawiamy ją na 2-3 minuty do zaparzenia, jeśli jednak chcemy by działała odprężająco pozostawiamy ją na 6 minut. Zielonej herbaty nie parzymy dłużej ponieważ psuje to jej smak, przez co napar smakuje gorzko lub ma posmak alg. Istnieję także zamiennik zwykłej klasycznej zielonej herbaty, jest nim – Matcha.
Herbata Matcha – czym jest i jak się ją piję?
Matcha są to liście zielonej herbaty w postaci proszku, jej spożycie jest porównywalne do wypicia kawy, wiele osób traktuję ją jako zdrowy energetyk czy też zamiennik klasycznej kawy. Matcha ma dłuższe działanie od kawy czy energetyków i nie dochodzi po niej do nagłego załamania i braku sił. Przygotowanie Matchy jest niezwykle proste, można ją spożywać w ciepłej postaci zarówno jak i zimnej. Matcha jest nieporównywalnie najlepszym sposobem na uzupełnienie naszej codziennej diety, nawet zimna działa cuda!
Działanie zielonej herbaty – jaki wpływ na nasze zdrowie ma zielona herbata?
Zielona herbata ma pełną listę pozytywnych oddziaływań na nasz organizm:
- Działa ona pobudzająco, duże ilości kofeiny w odpowiednio krótko parzonej herbacie powodują uwolnienie neuroprzekaźników, co skutkuje w naszym organizmie pobudzeniem, zwiększoną koncentracją oraz poprawą pamięci.
- Zielona herbata wspomaga odchudzanie, poprzez pobudzenie wydzielania soków żołądkowych, sprzyja trawieniu oraz pomaga pozbyć się uczucia „ciężkości” po dużych lub ciężkostrawnych posiłkach.
- Działa pozytywnie na krążenie, zielona herbata ma przypisane działanie łagodnego pobudzenia czynności serca oraz zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych. Zawarte w herbacie prolifenole hamują wchłanianie się cholesterolu z pożywienia, przez co zapobiegają powstawaniu złogów cholesterolowych. Zielona herbata chroni nas przed nadciśnieniem, zawałem czy też miażdżycą naczyń krwionośnych.
- Związki znajdujące się w zielonej herbacie przeciwdziałają procesowi tworzenia się zakrzepów.
- Działa przeciwnowotworowo, osoby spożywające zieloną herbatę znacznie rzadziej chorują na nowotwory. Czynnikiem wspomagającym przeciwnowotworowe działanie zielonej herbaty jest – POLIFENOL. Zielona herbata skutecznie chroni komórki DNA przed uszkodzeniami oraz pobudza nasz organizm do wytwarzania enzymów antyoksydacyjnych, powstrzymując komórki nowotworowe przed aktywnym rozmnażaniem i pobudza ich naturalny proces niknięcia.
- Oczyszcza organizm z niepotrzebnych toksyn, zielona herbata ma działanie moczopędne przez co pomaga naszemu organizmowi oczyścić się z niepotrzebnie nagromadzonych toksyn.
- Zielona herbata zabija bakterie, zmniejsza ryzyko infekcji, napar dzięki zawartości polifenoli działa przeciwzapalnie, chroni nasz organizm przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi oraz skutecznie je zwalcza dzięki znajdującym się w nim kombinacji aktywnych składników.
- Chroni twoje zęby przed próchnicą, zielona herbata zawiera w sobie dużą ilość fluoru, przez co aktywnie wzmacnia płytkę, chroni ją przed próchnicą oraz zapewnia świeży oddech. Niestety zostawia na zębach też osad, gorszy niż ten pozostawiany przez kawę czy papierosy.
Czy warto sięgnąć po naturalne dobrodziejstwo zwane zieloną herbatą? Jak najbardziej, najważniejsze by stosować ją z głową, ponieważ każdy środek ma jakieś mniejsze lub większe wady. Jednak lub dwie filiżanki dziennie powinny nam w zupełności wystarczyć by poczuć jej lecznicze działanie.
FAQ
1. Jak często pić zieloną herbatę?
Zielona herbata zawiera w sobie kofeinę, dlatego też górna granica wynosi 4 filiżanki dziennie.
2. Jak przechowywać zieloną herbatę?
Zieloną herbatę najlepiej trzymać z dala od wilgoci, w ciemnym i chłodnym miejscu. Pozwoli to na dłuższe zachowanie jej pozytywnych wartości, w tym smaku i zapachu.
3. Czy zielona herbata ma wpływ na odchudzanie?
Tak, napary z liści zielonej herbaty mają wpływ na odchudzanie. Zielona Herbata wspomaga przemianę materii oraz oczyszcza nasz organizm z toksyn, dzięki czemu wspomaga utratę wagi.
Bibliografia
- Säntosh K., Nihal A., Hasan M., Green Tea and Skin, Arch Dermatol. 8/2000, s. 989-994.
- Qin Yan Zhu, Anqi Zhang, David Tsang, Yu Huang, Zhen-Yu Chen, Stability of Green Tea Catechins, J. Agric. Food Chem. 45/1997, s. 4624–4628.
- Takehiko Y., Lekh R. J., Djong-Chi C., Mujo K., Chemistry and Applications of Green Tea, New York 1997, s. 32-34.