zgaga przyczyny

Zgaga to bardzo nieprzyjemna i wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Można zaryzykować stwierdzenie, że dokuczała ona większości ludzi przynajmniej raz w życiu. Niektórzy mają z nią jednak problem przez znaczną część swojego życia. Warto byłoby więc dowiedzieć się, jakie zgaga przyczyny posiada. Koniecznie należałoby również poznać skuteczne sposoby na zgagę, dzięki którym pozbędziemy się tej przykrej dolegliwości na bardzo długi czas.

Zgaga – poznaj skuteczne gatunki ziół

Zgaga, jak już zaznaczono na wstępie, ma bardzo wiele różnego rodzaju przyczyn. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje ich całkiem sporo. Zostały one pokrótce scharakteryzowane w tabelce poniżej:

SkrzypZiele to kojarzy się przede wszystkim z przyśpieszaniem porostu włosów oraz paznokci. Jak się jednak okazuje, skrzyp polny okazuje się również pomocny w walce ze zgagą. Ziele to zawiera bowiem bardzo dużo krzemionki. Z tego też względu, wzmacnia ono ściany przełyku, ochraniając je przed niekorzystnym działaniem kwasu solnego. 
MelisaPrzyczynę zgagi nierzadko stanowi nadmierne napięcie emocjonalne. Z tego też względu, warto byłoby zastosować melisę. Być może uspokoi nas ona na tyle, że zgaga przestanie być aż tak dokuczliwym problemem. 
SzałwiaSzałwia stanowi jedno z najpopularniejszych ziół na zgagę. Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, że ogranicza ona wydzielanie soku żołądkowego. Wówczas zgaga staje się zdecydowanie mniej dokuczliwa, a niekiedy mija całkowicie. 
TatarakZiele tataraku zwyczajnego pomaga w redukcji wydzielania kwasu żołądkowego przez żołądek. Dzięki temu, nie dochodzi do pojawiania się uciążliwych objawów pieczenia w przełyku. 

Zgaga – poznaj jej przyczyny i dowiedz się, jak zapobiegać tej dolegliwości

Zgaga ma więcej niż jedną przyczynę i warto być tego świadomym. Wśród najczęstszyczh przyczyn należy wyróżnić:

  • refluks żołądkowo – przełykowy,
  • stres,
  • zmiany hormonalne, na przykład u kobiet w ciąży.

Nierzadko kilka przyczyn nakłada się na siebie, powodując zwiększone problemy ze zgagą. Warto byłoby więc popracować nad eliminacją przyczyn, na które mamy jakikolwiek wpływ. Zgaga to dolegliwość, której w dużej mierze można zapobiec. Na pewno bez wątpienia można unikać ciężkostrawnych posiłków, które powodują zwiększane wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto, warto unikać objadania się. Lepiej jadać rzadziej i niewielkie objętościowo posiłki. Wskazane jest również ograniczanie wpływu stresu na nasze życie. Wskazane będzie więc stosowanie technik relaksacyjnych. Jeżeli zgaga dokucza nam z powodu zaburzeń hormonalnych, warto byłoby je wyeliminować.

Zgaga – jak ją leczyć?

Zgaga nie zawsze może być leczona przy pomocy domowych sposobów, takich jak zioła. W wielu przypadkach wskazana jest farmakoterapia. Warto byłoby więc udać się po poradę do lekarza, najlepiej gastroenterologa. Fachowiec doradzi nam odpowiedni sposób postępowania. Być może konieczne okaże się stosowanie leków na receptę. Najczęściej są to inhibitory pompy protonowej, czyli leki ograniczające wydzielanie kwasu żołądkowego. W wielu przypadkach lekarze zalecają jednak ziołowe preparaty jako wsparcie kuracji lub jako jej podstawę. Ważne jest więc stosowanie się do zaleceń specjalistów.

Zgaga może zostać zniwelowana dzięki ziołom pitym w pojedynkę. Najlepsze rezultaty przyniesie jednak picie herbatek przygotowywanych z mieszanek ziołowych. Charakteryzują się one bowiem wszechstronnymi właściwościami i działają szybciej.

– mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że zioła na zgagę są bardzo skuteczne i na dodatek bezpieczne. Jeżeli dokucza nam zgaga, domowe sposoby mają szansę zadziałać jedynie pod warunkiem regularnego ich stosowania. Jeśli będziemy stosować je niesystematycznie, efektów niestety nie będzie. Zawsze należałoby również popracować nad eliminacją przyczyn zgagi. W razie konieczności zalecana jest również wizyta lekarska.

FAQ

Czy zioła na zgagę mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią?

Wiele kobiet spodziewających się dziecka zastanawia się nad tym, czy mogą bezpiecznie stosować zioła wspomagające walkę ze zgagą. Na szczęście okazuje się, że wiele ziół jest bezpiecznych. Niektóre z nich bezpieczne niestety nie są, dlatego zawsze w razie wątpliwości warto skontaktować się z doświadczonym lekarzem. Najlepiej, jeśli będzie to lekarz prowadzący ciążę.

Jak długo trzeba stosować zioła na zgagę, aby zaczęły działać?

Zioła pomocne w walce ze zgagą mają szansę być pomocne, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem systematycznego ich stosowania. Warto byłoby więc uzbroić się w cierpliwość. Rezultaty dostrzeżemy po około dwóch, trzech tygodniach codziennego picia mieszanek ziołowych.

Co robić, jeśli zgaga po ziołach nie ustępuje?

Jeżeli domowe sposoby walki ze zgagą nie pomagają, należałoby rozważyć konsultację ze specjalistą. W niektórych przypadkach oprócz ziół należy zastosować leczenie farmakologiczne. Nadal nie zwalnia nas to jednak z przestrzegania odpowiedniej diety.

Bibliografia

  1. Barlow W. J., Orlando R. C., The pathogenesis of heartburn in nonerosive reflux disease: A unifying hypothesis, Gastroenterology 128(3) s. 771-778, American Gastroenterological Association, 2005.
  2. Robillard N., Heartburn – Fast Tract Digestion: Acid Reflux & GERD Diet Cure Without Drugs, Self Health Publishing, 2012.
  3. Thompson W. G., Keaton K. W., Heartburn and globus in apparently healthy people, Can Med Assoc J., s. 46–48. 1982.
  4. Wojciechowska A., Wojciechowska I., Fitofarmakologia w leczeniu chorób żołądka, Kosmos. Problemy nauk biologicznych 3 s. 383-387, 2016.