kobieta ze zgaga

Soda na zgagę może być jednym z pomysłów, jak poradzić sobie z tą uciążliwością. Soda znajduje się niemal w każdej szafce kuchennej, co oznacza, że wszyscy mamy do niej łatwy dostęp. Czym jest w rzeczywistości?

Soda to wodorowęglan sodu, który występuje pod postacią białego proszku o specyficznym smaku. Dostępny jest także w formie tabletek. Jakie oddziaływanie ma soda oczyszczona na zgagę? Czy jest w pełni bezpieczna dla żołądka? Kto powinien ją stosować, a jakie są przeciwwskazania? Okazuje się, że należy stosować ją ostrożnie ze względu na jej silne działanie. Poniższa tabela zawiera przepisy na jej proste i smaczne przygotowanie.

Nazwa przepisuPrzepis
soda z dodatkiem octu jabłkowego1/4 łyżeczki sody, 2 łyżki stołowe octu jabłkowego, 3/4 szklanki wody
soda z dodatkiem miodu1 łyżeczka sody, jedna łyżeczka miodu, 3/4 szklanki wody
soda z dodatkiem soku z cytryny1 łyżeczka sody, 1/4 łyżeczki soku z cytryny, 3/4 szklanki wody

Soda na zgagę – dlaczego warto ją stosować?

Soda na zgagę jest skuteczna, ponieważ ma odczyn zasadowy. Dzięki temu zmniejsza nadmiar kwasów wytwarzanych w żołądku. Nie tylko zmniejsza przykre dolegliwości towarzyszące zgadze, ale również zakwaszeniu organizmu. Przede wszystkim łagodzi uczucie pieczenia i ból. Jest to spowodowane reakcjami chemicznymi, jakie zachodzą pomiędzy kwaśnym odczynem (wytworzonym przez kwas solny) a zasadowym.  Soda na zgagę, ze względu na swoje silne działanie, powinna stanowić środek doraźny. Niewskazane jest jej długotrwałe stosowanie. Długofalowe skutki takiej kuracji mogą być bardzo negatywne, a nawet doprowadzić do zatrzymania procesów trawiennych albo zaostrzenia objawów zgagi.

kobieta wsypujaca do szklanki sode

Soda na zgagę – stosowanie

Soda na zgagę jest powszechnie dostępna, dlatego nie ma problemu z jej zakupem. Dostępna jest w formie proszku albo tabletek. Codziennie można jej spożyć nie więcej niż 5 gramów, czyli tyle, ile ma jedna tabletka lub łyżeczka proszku. Aby przygotować roztwór, należy rozpuścić w szklance niegazowanej wody, wskazaną ilość sody i dokładnie wymieszać. Jeśli chcemy uzyskać lepszy efekt smakowy, można dodać między innymi:

  • miód,
  • ocet jabłkowy,
  • sok z cytryny.

Soda na zgagę – efekty     

Soda na zgagę przynosi dobre działanie. Przede wszystkim ulgę podczas silnego bólu i pieczenia. Efekt pojawia się już kilka minut po zażyciu sody. Mijają również inne objawy zgagi. Aby wydłużyć ten efekt, sodę można zażywać od dwóch do trzech razy dziennie według wskazanych przepisów.

Soda na zgagę a bezpieczeństwo stosowania

Soda na zgagę przynosi doraźną ulgę. Lekarze przestrzegają jednak przed jej nadmiernym stosowaniem, które może być szkodliwe dla zdrowia. Tak naprawdę omawiany związek chemiczny tylko maskuje problem. Nie można jej uznać za lek, dlatego nie jest elementem kuracji. Niewskazane jest zatem dłuższe jej stosowanie niż przez dwa tygodnie. Nieprzestrzeganie tej zasady może spowodować, że objawy zamiast ustąpić- nasilą się. Co więcej, regularne neutralizowanie soków żołądkowych poprzez działanie sodu, może w efekcie spowodować zatrzymanie procesów trawiennych i dalsze, negatywne konsekwencje zdrowotne. Specjaliści wskazują również na pewne przeciwwskazania. Soda nie jest wskazana dla osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze, problemy z nerkami oraz  zatrzymywaniem płynów w organizmie. Alternatywą dla sody mogą być zioła. Choć tak jak soda mają działanie czasowe, to odpowiednio zażywane są całkowicie bezpieczne. Można je zażywać w formie naparów i herbatek. Korzystne w leczeniu zgagi właściwości wykazują: imbir, rumianek, kminek, kwiat lipy, prawoślaz. Zioła wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, ale również inne funkcje organizmu. Niektóre z nich można zażywać bezpiecznie w ciąży, w przeciwieństwie do sody. Podobnie jednak w przypadku sody, należy je stosować ostrożnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu można uniknąć niepożądanych reakcji z innymi lekami czy ziołami.

oczyszczona soda w misce

Podsumowując, soda na zgagę przynosi ulgę. Należy ją jednak stosować rozsądnie, ponieważ zażywana w nadmiernych ilościach powoduje odwrotny efekt do zamierzonego.

FAQ

1. Czy soda na zgagę podrażnia żołądek?

Przy dłuższym stosowaniu soda na zgagę może podrażniać żołądek. W związku  z tym warto ją stosować doraźnie, a nie systematycznie w przeciwieństwie do ziół, które są znacznie bardziej bezpieczne.

2. Dlaczego soda na zgagę jest skuteczna?

Soda jest skuteczna, ponieważ ma odczyn zasadowy, a w żołądku panuje środowisko kwaśne. Soda neutralizuje nadmiar soków żołądkowych. Aby wspomóc działanie sody warto również stosować zioła na zgagę.

3. Jak długo można stosować sodę na zgagę?

Specjaliści zalecają, by sody nie stosować dłużej niż przez okres dwóch tygodni.  Później jej ilość może być zbyt duża dla organizmu. Zamiast sody warto wypijać specjalne ziółka na zgagę, które wspierają pracę układu pokarmowego.

Bibliografia

  1. Thompson W. G., Heaton K. W., Heartburn and globus in apparently healthy people., Can Med Assoc J., nr 126, s. 46–48.
  2. Malcomson KG., Radiological findings in globus hystericus. Br J Radiol. nr 464, s. 583–586.
  3. Pope CE., 2nd Pathophysiology and diagnosis of reflux esophagitis. Gastroenterology nr 3/1976, s. 445–454.