kobieta ze zgaga

Domowe sposoby na zgagę mają szansę pomóc wszystkim osobom, które borykają się z tą uciążliwą dolegliwością. Warto stosować je przede wszystkim dlatego, iż są skuteczne. Nie sposób odmówić im również bezpieczeństwa. Trzeba zaś przyznać, że stosowanie niektórych leków może wiązać się z dość dużym ryzykiem skutków ubocznych. Jakie domowe sposoby na zgagę są zatem godne naszej uwagi?

Domowe sposoby na zgagę – poznaj te najskuteczniejsze. 

Jak już wspomniano na wstępie, domowe sposoby na zgagę mają szansę okazać się niezwykle pomocne. W poniższej tabelce wskazano oraz scharakteryzowano najskuteczniejsze z nich:

Stosowanie odpowiedniej dietyZwiązek między zgagą a dietą jest naprawdę ogromny. Przykre dolegliwości związane ze zgagą takie jak chociażby uczucie pieczenia w gardle czy kwaśny posmak w ustach nasilają się przede wszystkim po spożyciu pokarmów kwaśnych, słonych oraz tłustych. Warto więc wyeliminować z diety kwaśne owoce, tłuste sery czy mięsa, a także pomidory. Wprowadźmy do naszego codziennego menu takie produkty jak banany, figi czy też ziemniaki. Krzywdy nie zrobi nam również kalafior ani szpinak. Trzeba unikać również picia kawy i mocnej herbaty oraz rzecz jasna alkoholu i papierosów. Warto byłoby prowadzić dziennik obserwacji swojego samopoczucia, gdyż każdy może reagować różnie na poszczególne produkty żywnościowe. 
Stosowanie ziółJeżeli dokucza nam zgaga, warto byłoby również wprowadzić do swojej codziennej diety napary ziołowe. Nie wszystkie gatunki ziół łagodzą jednak dolegliwości związane ze zgagą. Trzeba zatem wybrać je szczególnie starannie. 
Unikanie popijania posiłkówJeżeli cierpimy na zgagę niesamowicie ważne jest to, aby unikać popijania posiłków. Doprowadza to bowiem do rozcieńczenia soku żołądkowego, który jest niezbędny dla prawidłowego trawienia pokarmów. Produkty zalegają nam więc w żołądku znacznie dłużej, co może skutkować cofaniem się treści żołądkowej, zgagą i kwaśnym posmakiem w ustach. 

Wyżej wymienione domowe sposoby na zgagę mają szansę okazać się bardzo skuteczne. Żaden z nich nie powinien nam jednak zastępować wizyty u lekarza. Picie ziół może być podstawą kuracji, jeżeli zgaga dokucza nam okazjonalnie. Domowy sposób na zgagę w postaci ziół może pomóc również wówczas, gdy dolegliwości są nasilone, ale stosujemy zioła jedynie jako wsparcie zleconej przez lekarza terapii. Jeżeli chodzi o konsultację lekarską, w pierwszej kolejności warto odwiedzić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli stwierdzi on, iż potrzebujemy pomocy specjalisty, zleci nam wizytę u gastrologa. 

mieszanka ziolowa na zgage

Domowe sposoby na zgagę – zaufaj sile ziół. 

Domowe sposoby na zgagę, które zostały wymienione w powyższym akapicie obejmują również stosowanie ziół. W szczególności warto byłoby zainteresować się takimi ziołami jak melisa, tatarak czy skrzyp. Zarówno melisa jak i tatarak posiadają właściwości uspokajające. Z tego też względu mogą one pomóc osobom, u których występuje zgaga na podłożu nerwowym. Trzeba zaś pamiętać, iż stres zaostrza zgagę w każdym wypadku. Doskonale byłoby więc popijać zioła, które pomogą nam go zwalczyć. Skrzyp także może łagodzić zgagę, przez redukowanie ilości kwasu żołądkowego. Mieszanka ziół będzie zawsze skuteczniejsza niż pojedyncze zioła i warto byłoby o tym pamiętać. Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy zaczną działać zioła. Efekty nie pojawią się jednak wcześniej jak po kilku tygodniach regularnego ich picia. Jeżeli zależy nam na natychmiastowym złagodzeniu zgagi, warto stosować doraźne sposoby takie jak:

  • żucie gumy bezcukrowej,
  • wypicie szklanki mleka,
  • zjedzenie lodów.

Trzeba jednak pamiętać, iż wymienione doraźne sposoby zadziałają jedynie na chwilę. Po jakimś czasie nasz problem powróci, dlatego warto byłoby pomyśleć o skuteczniejszej i przynoszącej długofalowe efekty kuracji.  Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, iż domowe sposoby na zgagę mają szansę okazać się bardzo skuteczne. Warunkiem ich skuteczności jest rzecz jasna regularne ich stosowanie. W przeciwnym bowiem razie efekty wcale się nie pojawią lub będą bardzo krótkotrwałe. Zawsze, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z łagodzeniem objawów zgagi, udajmy się również do lekarza. 

kobieta ze zgaga

FAQ

1. Kiedy domowe sposoby na zgagę, w tym zioła zaczną działać?

Jeżeli chodzi o efektywność kuracji ziołowej, potrzebna nam będzie cierpliwość. Rezultatów można spodziewać się nie wcześniej jak po kilku tygodniach systematycznego picia ziół. W niektórych przypadkach sposoby domowe mogą zadziałać nawet później. 

2. Domowe sposoby na zgagę – gdzie kupimy dobre zioła?

Wysokiej jakości, wyselekcjonowane mieszanki ziołowe możemy zakupić przede wszystkim w dobrze zaopatrzonych zielarniach. Warto pytać o nie również w niektórych drogeriach i aptekach, zarówno tych internetowych jak i stacjonarnych. 

3. Jak długo stosować domowe sposoby na zgagę, w tym zioła?

Wszystkie sposoby na zgagę muszą być stosowane przez minimum kilka tygodni. Jeżeli chodzi o kuracje ziołami, warto robić przerwy. Jeśli dokucza nam zgaga, domowe sposoby w postaci diety powinny być już stosowane zawsze. Zgaga ma bowiem tendencję do nawracania. 

Bibliografia

1. Chernow B., O. Castell D., Diet and Heartburn, JAMA Network Open, 1979, s. 6.

2. Katie L. Oliver, G. Jill Davies, Heartburn: influence of diet and life style, Nutrition & Food Science 1/2008, s. 17.

3. Thompson W. G., Heaton K. W., Heartburn and globus in apparently healthy people, Can Med Assoc J. 1/1982, s. 46–48.